סיבה לאופטימיות: מחקר שנערך בטכניון עתיד להביא לטיפול בקנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

אנו רגילים לחשוב על חיידקים בתור איום על בריאותנו. בשיח הרפואי של השנים האחרונות עוסקים בחיידקים עמידים, שפיתחומחקר שנערך בטכניון עתיד להביא לטיפול בקנדידה חסינות לאנטיביוטיקה, אבל מסתבר שחיידקים יכולים להפוך לכלי עזר חזק ברפואה. בטכניון הצליחו להילחם בזיהום שנוצר על ידי פטריות באמצעות אמצעי לחימה ביולוגיים – חיידקים.

זיהום שמתחיל בקנדידה

קנדידה היא סוג נפוץ יחסית של פטריית שמרים. מדענים זיהוי אותה בגוף האדם, בקרב בעלי חיים ובסביבות שונות ברחבי העולם. קנדידה לא בהכרח גורמת לסימפטומים ולזיהומים, אולם בנסיבות שונות, כגון היחלשות הגוף ותפקוד לקוי של מערכת החיסון, יבוא לידי ביטוי זיהום. רבים חוו או חווים זיהום של פטריה שיכול להופיע על העור, באיברי המין, בקרקפת, על הציפורניים, בלשון, במערכת העיכול ועוד.

מדוע הקנדידה הופכת לבעיה רצינית יותר?

בשל הזדקנות הציבור, צופים כי זיהומי קנדידה יתפסו מקום חשוב מאוד בעתיד הקרוב ולכן, מחפשים דרכים למניעה ולטיפול. אך לא רק בקרב קשישים זו יכולה להיות בעיה. מדענים מסבירים כי כפי שמתפתחים חיידקים עמידים, נוצר תהליך דומה גם בפטריות. השימוש באנטיביוטיקה ובתרופות אנטי פטריוטיות חדשות יוצרים זנים חזקים יותר ויותר. גם תרופות מזנים שונים, שנועדו לטפל במחלות אוטואימוניות מביאות לשגשוג מסוכן יותר, של קנדידה ושמרים. על כן, המחקר של הטכניון, בראשות פרופסור מזרחי, חשוב כל כך בעת הזאת.

חיידק מרפא קנדידה

התרופות הוותיקות לטיפול בקנדידה מאבדות מכוחן וגרוע מזה, חלקן גורמות לתופעות לוואי קשות. בין היתר, אלה תרופות שפוגעות בתפקודי כבד וכליות ועלולות להביא לתסמינים קשים וזאת מבלי לפתור את בעיית זיהומי הפטריות באופן מספק. על מנת למצוא פתרון מסוג חדש, הוחלט בטכניון, בפקולטה לביוטכנולוגיה, להשתמש בחיידק ממשפחת הבצילוס. התגלה כי חיידק זה מתקיים בבתי גידול שונים בסמיכות לשמרים. מכיוון שהחיידק והפטרייה נאבקים על מקורות מזון ועל אזורי מחיה, אדמה, מזון צמחי וכדומה, פיתח החיידק ארסנל כנגד פטריות. על בסיס מנגנון זה, עולה הצורך להפוך את החיידק לשימושי כתכשיר רפואי.

הבשורה, ג'ל – תרופה לקנדידה ללא תופעות לוואי

לרוב, קנדידה נמצאת על שטח הפנים של העור. ידוע כי היא מסוגלת להתקיים גם בחלל הפה, בגרון, בנרתיק. אם הגוף נחלש, כתוצאה ממחלה, תרופות שונות או אלרגיה, הפטרייה עלולה להתפשט דרך הדם, דרך מערכת העיכול, להגיע אפילו אל הלב ולמוח. חוקרי הטכניון חיפשו דרך להפוך את חיידקי הבצילוס לתרופה, מבלי לפגוע בהם. נדרשה סביבה מבוקרת שתאפשר לחיידקים לשגשג על גבי זיהום פטרייתי בגוף האדם, לאורך זמן. צוות המחקר הצליח ליצור ג'ל רפואי, שניתן למרוח על גבי פטריות אך משנה את מצב הצבירה שלו עם חשיפה לאוויר. הג'ל מתקשה ויוצר שכבת הגנה שמאפשרת לחיידק לפעול, להתרבות ולהילחם בצורה טובה בפטרייה.

עד כמה הטיפול יעיל בקנדידה?

על פי החוקרים, הג'ל הטיפולי משמש כמעין מפעל לייצור לוחמים שפועלים בצורה ממוקדת נגד קנדידה. לאורך זמן ממושך יחסית, החיידקים משגשגים ומתרבים ופועלים אך ורק כנגד הזיהום. הבדיקות שנעשו והמחקר שנערך על הטיפול גילו ממצאים חשובים ביותר.

  1. החוקרים הצליחו להראות כי הג'ל פועל לעומק הזיהום, אך מבלי להיספג לתוך מערכת הדם.
  2. לעומת קבוצת ביקורת, ריפוי הפטרייה נעשה בצורה הרבה יותר מהירה ושלמה.
  3. ביחס למשחות וותיקות, הריפוי היה מהיר יותר אך גם ללא תופעות לוואי מכל סוג.
  4. החוקרים מעריכים כי בעתיד יפותחו יישומים נוספים לתכשיר זה או לתכשירים שפועלים במנגנון דומה. כך למשל ג'ל לטיפול בנגעי עור, פצעים, דלקות.

מקורות:
https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html#:~:text=Candidiasis%20is%20a%20fungal%20infection,vagina%2C%20without%20causing%20any%20problems.
https://www.healthline.com/nutrition/candida-symptoms-treatment

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!