טיפול תרופתי בקנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

טיפול תרופתיהטיפול המערבי הקונבנציונאלי הניתן לחולים הסובלים מזיהומי קנדידה מבוסס ברובו על שימוש בתרופות אנטי פטרייתיות. התרופות האנטי פטרייתיות בהן נעשה שימוש לטיפול באוכלוסייה זו נבחרות בהתאם למיקום של הזיהום, זן הקנדידה שגרם לזיהום, דרגת החומרה של הזיהום ועוד.

התרופות השונות ניטלות בתרסיס, תמיסה, קרם, משחה, כטבליות נרתיקיות, טבליות לבליעה ובמקרים החמורים יש לעשות שימוש בתרופות הניטלות בעירוי ורידי.

כיצד פועל הטיפול התרופתי לקנדידה?

התרופות השונות המשמשות לטיפול בזיהומי קנדידה מכילות מרכיבים שונים הפועלים לחיסול התא הפטרייתי או לפגיעה בתפקוד התקין שלו. כך לדוגמה המרכיב הפעיל בתרופות ממשפחת האזולים כמו למשל פלוקנול, מכילות את המרכיב הפעיל פלוקונאזול, החוסם אנזים מסוים המשחק תפקיד מרכזי בשרשרת התגובות הנחוצות ליצירת ארגוסטרול. ארגוסטרול הוא מרכיב חיוני במעטפת של התאים הפטרייתיים וחסרונו גורם לפגיעה בתפקוד התא.

את התרופות האנטי פטרייתיות נהוג לחלק לשתי קבוצות עיקריות: תרופות פונגצידיות ותרופות פונגוסטטיות. תרופות פונגצידיות הן תרופות שגורמת להרס התא הפטרייתי ואילו תרופות פונגוסטטיות הן תרופות הגורמות לעצירת ההתפשטות של הזיהום.

לאיזה זנים של קנדידה מתאים הטיפול התרופתי?

ישנה חשיבות עליונה להתאים את סוג התרופה האנטי פטרייתית לזן הספציפי של הקנדידה שגרם לזיהום וזאת כיוון שתרופות שונות משפיעות על זנים שונים ברמת יעילות שונה. זוהי הסיבה לכך שכאשר נותנים טיפול תרופתי מניעתי לחולים הנמצאים בסיכון, הכולל תרופות נגד הזנים השכיחים של הקנדידה, לא אחת מתפתחים זיהומים של זנים הנחשבים לנדירים יחסית. למעשה עם עלייתו של הטיפול המניעתי נגד זנים שכיחים של קנדידה ובראשם הקנדידה אלביקנס, חלה עלייה בשכיחות הזיהומים שהתפתחו על רקע זנים של קנדידה שבעבר נחשבו לנדירים ביותר.

מה הן תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי לקנדידה?

התרופות השונות עשויות לגרום לתופעות לוואי שונות. להלן דוגמאות לתופעות לוואי אפשריות:

  • פלוקנול – בחילות, כאבי בטן, הקאות, צרבת, שלשולים, כאבי ראש, חום גבוה, שינויים בחוש הטעם, הזעה מוגברת, כאבי שרירים, גרד עורי ועוד. בנוסף ייתכנו שלפוחיות בעור, קילופים בעור, הפרעות בקצב הלב, קשיי בליעה וקשיי נשימה.
  • למיסיל קרם – כאבי שרירים, אובדן תיאבון, כאבי בטן, תחושת מלאות בטנית, צרבת, שלשולים וכאבי מפרקים הם תופעות לוואי שכיחות יחסית. תופעות נדירות יותר הן למשל זאבת אדמנתית מערכתית, בעיות בתפקודי הכבד, אובדן התחושה בעור ועוד.
  • אגיסטן V – דימום נרתיקי לא שגרתי, הפרשות נרתיקיות בעלות ריח רע, כיבים בנרתיק, כיבים בפות, שלפוחיות בנרתיק או בפות, הפרשות נרתיקיות המכילות דם ועוד.

מה הם היתרונות של הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי?

היתרון הברור העומד לצדן של התרופות האנטי פטרייתיות הנמצאות בשימוש הרפואה המערבית, בא לידי ביטוי בכך שמדובר בתרופות שיעילותן הוכחה במחקרים קליניים. זהו למעשה מה שמפריד ומבדיל בין התרופות והטיפולים המערביים לבין הטיפולים המשלימים או האלטרנטיביים.

מנגנון הפעילות של התרופות האנטי פטרייתיות ידוע וברור, ניתן לשלוט במינון שלהן באופן מלא ולבצע שינויים בהתאם לצורך, הנטילה שלהן פשוטה יחסית ותופעות הלוואי שלהן מוכרות. כמו כן בדרך כלל מדובר בטיפולים לא ממושכים במיוחד. כך לדוגמה הטיפול באגיסטן V נמשך שלושה ימים בלבד כשבגדול הטיפול לא אמור להימשך מעבר למספר שבועות.

מה הם החסרונות של הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי?

החיסרון המרכזי של הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי בא לידי ביטוי במגוון תופעות הלוואי האפשריות. עם זאת, כל תרופה באשר היא, המשפיעה על אלמנט מסוים בגוף, בהכרח תגרום לשינוי באלמנט אחר, או במילים אחרות: אם אין לזה תופעות לוואי, זה ככל הנראה לא תרופה אפקטיבית.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!