התסמינים לקנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

תסמיניםפטריית הקנדידה בדרך כלל נוכחת בגופנו מבלי לגרום לתסמינים כלשהם, אך כאשר היא מצליחה לשגשג, להתפשט ולגרום לזיהום, היא עשויה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב ביותר של תסמינים קליניים שונים.

התסמינים הקליניים בהם באה הקנדידה לידי ביטוי מושפעים בין היתר מגיל החולה, מינו והאזור הספציפי בגוף שבו הצליחה הקנדידה לשגשג ביתר.

כך למשל קנדידה שהצליחה לגרום לזיהום בלשון לצורך העניין, תגרום לתסמינים שונים בתכלית השוני מאשר קנדידה שהצליחה לגרום לזיהום של הנרתיק. במאמר שלפניכם נפרט אודות התסמינים האפשריים השונים, תוך חלוקה לאזורי הגוף השונים.

קנדידה בציפורניים

זיהום של קנדידה בציפורניים יכול לפגוע הן בציפורני הרגליים והן בציפורני הידיים ולהשפיע על אצבע אחת בלבד או על מספר אצבעות במקביל. התסמינים של הזיהום הפטרייתי יכולים לבוא לידי ביטוי בשינויים בגוון של הציפורן, שינויים בטקסטורה של הציפורן, שינויים בעובי הציפורן, נפיחות ובצקת בעור הסמוך לציפורן והתפוררות של הציפורן.

במקרים מסוימים הנזק יתחיל מהכיוון הקרוב לאצבע, לעתים הוא יתחיל דווקא מהקצה המרוחק של הציפורן ובמקרים מסוימים ההרס של הציפורן יתחיל מהחלק התחתון שלה, כלומר מכיוון העור. פטרת הציפורניים שנגרמת כתוצאה מזיהום של פטריית הקנדידה יכולה גם לגרום לגרד עז, כאבים, תחושות עקצוץ ועוד.

קנדידה בנרתיק

זיהום של קנדידה בנרתיק יכול לבוא לידי ביטוי בכאבים בזמן הטלת שתן או קיום יחסי מין, הפרשה לבנה המזכירה גבינת קוטג', אדמומיות ונפיחות, הפרשות המכילות דם, גרד בנרתיק, צריבה בנרתיק ועוד. במקרים מסוימים הזיהום מערב גם את הפות ועשוי לגרום לתסמינים דומים גם בפות, בדגש על כאבים, גרד, נפיחות ואדמומיות.

קנדידה בחלל הפה ובלוע

קנדידה בחלל הפה והלוע יכולה לערב את הלשון, את החניכיים, את הצד הפנימי של הלחיים, את תקרת הפה ועוד. באזור זה הפטרייה יכולה לבוא לידי ביטוי ברבדים בצבע לבן או אדום או בשילוב ביניהם, בכאבים ורגישות בחניכיים, טעם רע בפה, שינויים בחוש הטעם, אובדן התיאבון ועוד. אם מופיעים גם קשיי בליעה וכאבים בזמן הבליעה, יש בכך כדי להוות עדות להתפשטות של הקנדידה ללוע ואפילו לוושט. הרבדים הלבנים או האדומים לרוב יהיו קשים להסרה יחסית.

קנדידה בעיניים

קנדידה יכולה לגרום להתפתחות של מחלה הנקראת אובאיטיס אחורית, כלומר דלקת של הרשתית או הדמית. הדלקת באה לידי ביטוי בהופעה של עצמים צפים בשדה הראייה כמו לדוגמה זבובים, חוטים או נקודות, ירידה באיכות הראייה וכאבי עיניים.

קנדידה במערכת השתן

זיהום של קנדידה במערכת השתן יכול לגרום לדלקת במערכת השתן העליונה והתחתונה, עלייה בתדירות ההשתנה, כאבים בזמן מתן שתן, כאבים בבטן התחתונה, בגב התחתון או במותן, תחושת דחיפות להטיל שתן, התרוקנות לא מספקת ועוד. במצבים החמורים הפטרייה עלולה אף לגרום להתפתחות של אבצסים במערכת השתן.

קנדידה בדם

זיהום של הדם על ידי קנדידה (קנדידמיה) מתרחש ברוב המוחלט של המקרים בחולים בעלי מערכת חיסונית חלשה במיוחד. בין היתר קנדידמיה מתרחשת בקרב חולים אונקולוגים המקבלים טיפולי כימותרפיה וסובלים מנויטרופניה, פגים שנולדו במשקל נמוך מאוד, חולי איידס בשלב התסמיני של המחלה, מושתלי איברים הנוטלים תרופות לדיכוי מערכת החיסון על מנת למזער את הסיכוי לדחיית השתל ועוד. זיהום של הדם שנגרם על ידי קנדידה בא לידי ביטוי באותם התסמינים בהם בא לידי ביטוי זיהום של הדם הנובע כתוצאה מחדירת חיידקים לזרם הדם.

בין היתר מדובר בלחץ דם נמוך, חום גבוה, שינויים במצב ההכרה עד כדי עילפון, עלייה בתצרוכת החמצן, דפיקות לב מואצות ועוד. אחד המאפיינים המסייעים להבחין בין קנדידמיה לזיהום חיידקי של הדם הוא שלא ניתן להוריד את חום הגוף גם בעזרת טיפול אנטיביוטי אופטימאלי.

קנדידה בעור

זיהומי קנדידה בעור יכולים לגרום לפריחה קלה ואדמומיות בלבד, כמו לדוגמה במקרה של תפרחת חיתולים כתוצאה מקנדידה, אך במקרים החמורים הפטרייה עלולה לגרום לנזקים חמורים. זהו המצב למשל במחלה הנקראת Chronic Mucocutaneous Candidiasis הגורמת בין היתר לנגעים נרחבים באזור הפנים, המורמים מעל פני העור, בצבע לבן ובגוון מחוספס ולא אחיד. הקנדידה יכולה להתפתח בכל אזורי העור, אך בדרך כלל היא מתפתחת באזורים חמים ולחים כמו לדוגמה בקפלי השדיים בנשים, באזור המפשעות, בשיפולי הבטן התחתונה ועוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!