קנדידה ופטרת ציפורניים – מה הקשר?

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה ופטרת ציפורניים - מה הקשר?קנדידה במצבה הטבעי הינה פטריית שמר המצוייה במעיים ואינה מהווה איום על מערכת החיסון. אולם, כאשר מופר האיזון בינה לבין חיידקים אחרים המצויים באזור, חל דיכוי של מערכת החיסון והקנדידה עשויה לפתח קורים דקים המאפשרים לה לחדור לעבר מערכות שונות בגוף ולשמש כגורם מזהם.

הקנדידה עלולה להתפרץ באזורים שונים בגוף, לרוב עקב כשל חיסוני, זאת כאשר הגוף אינו מסוגל לייצר חיידקים ידידותיים אשר ימנעו את התפשטותה.  ברוב המקרים תופעה זו מתבטאת באזור המפשעה, בחזה או באצבעות הידיים, כאשר לעתים ניתן לקשר בין פטרת ציפורניים לקנדידה, זאת כאשר הפטרת נובעת כתוצאה מפטריית הקנדידה.

פטרת ציפורניים הנגרמת כתוצאה מקנדידה מתבטאת בעיקר בציפורני הידיים, כאשר פטרת בציפורני הרגליים נגרמת לרוב מסיבות אחרות בין אם כתוצאה מעובש או מגורמים דרמטופיטים. קנדידה בציפורניים נחשבת נדירה באופן יחסי ומופיעה בעיקר בקרב אנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת כתוצאה משימוש בתרופות מסויימות או בעקבות מחלות קשות הפוגעות במערכת החיסון כמו איידס וסרטן.

כיצד מתבטאת פטרת ציפורניים הנגרמת כתוצאה מקנדידה

פטרת ציפורניים מתפתחת בהדרגה כאשר בתחילה הציפורניים מתכסות אט אט בכתמים צהובים קטנים אשר מתעבים ומתרבים בהדרגה, עד מצב בו הציפורן מתעוותת ומאבדת את צורתה. לעתים הציפורן אף עלולה לנשור וכתוצאה מכך מתפתח זיהום דלקתי המצריך טיפול אנטיביוטי מיידי.

פטרת ציפורניים המתפתחת בעקבות התפרצות קנדידה זהה בתסמיניה החיצוניים לפטרת המתפתחת כתוצאה מעובשים או דרמטופיטיים, אולם מחייבת טיפול שונה, שכן הקנדידה מהווה תופעה מדבקת, זאת בניגוד לפטרת ציפורניים המתרחשת כתוצאה מגורמים אחרים.

בעוד שפטרת ציפורניים באצבעות הרגליים נגרמת לרוב בעקבות שימוש ממושך בנעליים סגורות אשר חונקות את עור כף הרגל, הרי שפטרת ציפורניים באצבעות הידיים מהווה לרוב ביטוי לכשל חיסוני כזה או אחר, מצב אשר עלול להיות קשור בקיומה של קנדידה, שכן תופעה זו מעידה לרוב על דיכוי מערכת החיסון.

במקרים נדירים הקנדידה מתפרצת אך ורק בציפורני הידיים, כאשר במקרים רבים היא תוקפת גם אזורי גוף שונים במקביל. בנוסף, לעתים פטרייה זו מתפרצת גם כאשר המטופל אינו לוקה במחלה נלווית זו או אחרת, זאת כאשר קיימת פגיעה קודמת  בציפורני הידיים.

גורמים שונים להתפרצות קנדידה בציפורניים

כאמור, קנדידה המתפרצת בציפורניים תוקפת בעיקר את ציפורני הידיים , כאשר לרוב היא מתפשטת בקרב אנשים בעלי מערכת חיסונית מוחלשת הלוקים במחלה נלווית, בין אם מדובר באיידס או בסרטן, זאת כתוצאה משימוש בתרופות או בטיפולים המדכאים את מערכת החיסון. בנוסף, לעתים התפרצות הקנדידה בציפורניים הינה תוצר של קיומה באזורים שונים בגוף, שכן ככל שמערכת החיסון יותר מוחלשת כך קשה יותר למנוע את התפשטותה.

אמנם במקרים רבים קנדידה המתפתחת בציפורניים  נובעת כתוצאה ממערכת חיסונית לקויה, אולם ישנם  גורמי סיכון מסויימים אשר עלולים להאיץ את התפתחותה, בין אם מדובר בבני גיל הזהב או חולי סוכרת המועדים לפתח פטרת ציפורניים זיהומית בעקבות זרימת דם איטית באזור, או בעקבות הזעת יתר בכפות הידיים.

כיצד ניתן לטפל בפטרת ציפורניים הנגרמת עקב התפרצות קנדידה?

טיפול בפטרת בציפורניים אשר נגרמת כתוצאה מהתפרצות קנדידה מצריכה לרוב טיפול הדרגתי, כאשר בתחילה יש להשתמש בקרמים ומשחות להפחתת הזיהום הפטרייתי, אולם לעתים, כאשר מדובר במטופלים בעלי מערכת חיסון מדוכאת, הזיהום הפטרייתי אינו שוכך בקלות ועלול לחזור שוב ושוב. במקרים אלה יש להאיץ את אופן הטיפול וליטול כדורים מיוחדים המסייעים למיגור הזיהום ולהעלמת הפטריה.

מעבר לכך, יש להתאים את הטיפול התרופתי לרמת חומרתו של הזיהום, שכן לעתים מדובר בזיהום פטרייתי חמור המתבטא בנשירת הציפורן ובהתפשטות נרחבת של הקנדידה, ואילו בפעמים אחרות מדובר בזיהום מינורי ונקודתי.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

נוטים לכסוס ציפורניים? אתם בסיכון גבוה לסבול מפטרת

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!