קנדידה גלברטה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה גלברטהמבחינה היסטורית, קנדידה גלברטה לא נחשב לזן פתוגני של קנדידה, אלא לזן הקיים כחלק אינטגרלי מהפלורה של כל אדם בריא, שלא מהווה גורם מאיים.

עם זאת, לאחר עליית קרנן של התרופות האימונוסופרסיביות (תרופות לדיכוי מערכת החיסון) ועם העלייה בשכיחות הטיפולים האנטיביוטיים הפועלים נגד מגוון רחב של זיהומים חיידקיים, חלה גם עלייה בשכיחות הזיהומים המערכתיים של קנדידה גלברטה.

קנדידה גלברטה יכול לגרום לזיהום מקומי או מערכתי ובניגוד לזנים אחרים של קנדידה, הוא ניחן בעמידות מסוימת בפני טיפול תרופתי המבוסס על תרופות ממשפחת האזולים, בדגש על פלוקונאזול. זן זה של קנדידה אחראי לשיעורי תמותה גבוהים מאוד בקרב מאושפזים הנמצאים בסיכון, בעלי מערכת חיסונית חלשה.

מה הם התסמינים של קנדידה גלברטה?

התסמינים של קנדידה גלברטה משתנים בהתאם למיקום שבו הצליחה הפטרייה לשגשג באין מפריע. האתרים השכיחים ביותר הם הנרתיק, הוושט, הלוע וחלל הפה. התמונה הקלינית המתקבלת כתוצאה מזיהום של קנדידה גלברטה לא שונה במיוחד מהתמונה הקלינית המתקבלת כתוצאה מזיהום של קנדידה אלביקנס. הזיהום יכול לבוא לידי ביטוי בהתפתחות של דלקת מקומית, אודם, נפיחות, כאבים בזמן מתן שתן, רגישות בעור, קשיי בליעה, כאבים בזמן הבליעה, רבדים לבנים וקשים להסרה בשפתיים, בלשון, בחניכיים ובלוע ועוד.

רבים לא יודעים זאת, אך כעשרה אחוז מהדלקות בדרכי השתן בקרב מאושפזים הם תוצאה של קנדידה. בניגוד לסוגים אחרים של זיהומים, בהם ישנה דומיננטיות משמעותית של קנדידה אלביקנס, במקרה הזה רק 50% מהזיהומים הם תוצאה של קנדידה אלביקנס, כשחלק ניכר מהזיהומים הם תוצאה של קנדידה גלברטה.

בקרב חולים בעלי מערכת חיסונית חלשה, זן זה עשוי לפלוש למערכת הדם ולגרום לזיהום של הדם. במקרה הזה התסמינים יהיו זהים לזיהום חיידקי של הדם ויכללו בין היתר חום גבוה שלא מגיב לטיפול אנטיביוטי. מאושפז הסובל מזיהום של הדם בקנדידה גלברטה נמצא בסיכון גבוה במיוחד לתמותה. רוב החוקרים בתחום תמימי דעים בנוגע לכך שעובדה זו מעידה על מצבו של החולה שאפשר מלכתחילה לזיהום להתפשט ופחות על מידת הווירלנטיות של הזן.

באילו אוכלוסיות זן זה נפוץ במיוחד?

זיהומים של קנדידה גלברטה מתרחשים בדרך כלל במאושפזים בבתי חולים, כשלמעשה ככול שמשך האשפוז ארוך יותר, כך הסיכוי לחלות בזיהום של קנדידה גלברטה גבוה יותר. בנוסף לכך, זיהום זה פוגע בעיקר באנשים שטופלו באמצעות אנטיביוטיקה הפועלת נגד מגוון רחב של חיידקים וכן במאושפזים שטופלו בפלוקונאזול. בדרך כלל זיהום זה לא יפגע באדם בעל מערכת חיסונית תקינה, אלא רק באנשים בעלי מערכת חיסונית מדוכאת או חלשה כמו לדוגמה חולי איידס, מושתלי איברים, חולים נויטרופניים לאחר ניתוח או במהלך טיפולים אונקולוגיים ועוד.

כיצד מאבחנים קנדידה גלברטה?

ישנו מגוון רחב של דרכים לאבחן את הזן הספציפי הזה, המתנהג בצורה שונה מזנים אחרים של קנדידה. כך לדוגמה, קנדידה אלביקנס מסוגל לעבד סוגים שונים של סוכרים כשקנדידה גלברטה מסוגל לעבד אך ורק גלוקוז וטרמלוז. על עובדה זו מבוססות ערכות אבחון רבות כמו לדוגמה API 20C, YeastIdent ו- Yeast-Tek. בנוסף לכך, הזן ניתן לזיהוי באמצעות בדיקות ביוכימיות ומולקולריות שונות, שכן לכל זן של קנדידה מבנה גנטי שונה.

כיצד מטפלים בקנדידה גלברטה?

כפי שציינו, לזן זה ישנה עמידות מסוימת בפני תרופות ממשפחת האזולים כמו לדוגמה פלוקונאזול וקטוקונאזול. תרופות אלו אינן יעילות כלל בקרב עד חמישית מהחולים עם זאת, זן זה רגיש מאוד לתרופות אחרות כמו לדוגמה nystatin או amphotericin, caspofungin ו- flucytosine.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!