קנדידה אלביקנס

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה אלביקנסקנדידה אלביקנס היא פטרייה דיפלואידית הגורמת לזיהומים מזדמנים בבני אדם כשבעיקר מדובר בזיהומים במערכת העיכול ואיברי המין. בנוסף לכך, הפטרייה יכולה להוביל להתפתחות של זיהום בעיניים, בעור ובציפורניים. בחולים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה במיוחד, הקנדידה עשויה אף לגרום לזיהום מערכתי ולסכן חיים.

חשוב להבין כי הפטרייה מתקיימת באופן טבעי במערכת העיכול האנושית ומהווה חלק אינטגרלי מפלורת המעי וחלל הפה כשבאדם הבריא מתקיים שיווי משקל ואיזון בין אוכלוסיית החיידקים והקנדידה. במצבים שבהם איזון זה מופר לטובת הקנדידה, היא עשויה להתפשט ולשגשג ולגרום לזיהום הנקרא קנדידיאזיס (מונח זה מתייחס לזיהום שנגרם על ידי כל סוגי הקנדידה ללא הבחנה בין המינים).

מה הם הגורמים לקנדידה אלביקנס?

ישנו מגוון רחב של גורמים שעשויים להוביל להפרת האיזון הטבעי בין אוכלוסיית הקנדידה לאוכלוסייה החיידקית כשבין היתר מדובר בהפרעות שונות במערכת החיסון. זוהי הסיבה לכך שניתן לראות שכיחות גבוהה של זיהומי קנדידה למשל בקרב חולי איידס הסובלים מספירה נמוכה במיוחד של לימפוציטים, בקרב פגים שנולדו במשקל הנמוך מ-1500 גרם ועוד. בנוסף לכך, טיפול אנטיביוטי ממושך עשוי לפגוע באוכלוסיית החיידקים המבקרת את קצב ההתרבות של הפטרייה ובעקבות זאת להוביל להתפשטות הקנדידה ולשגשוג שלה.

ישנן גם הפרעות גנטיות מסוימות שעשויות לגרום לכך שהלימפוציטים לא יגיבו לנוכחות הקנדידה. הסובלים ממחלות אלו חווים התפרצויות כרוניות של קנדידה בעיקר בציפורניים, בחלל הפה ובאיברי המין. על מנת שתוכל לשגשג ולהתפתח, הקנדידה זקוקה לתנאים אופטימאליים הכוללים בין היתר לחות גבוהה וטמפרטורה גבוהה יחסית. זוהי הסיבה לכך שהקנדידה לא אחת מתפתחת בקרב תינוקות ובאה לידי ביטוי בתפרחת חיתולים.

מה הם התסמינים של קנדידה אלביקנס?

התסמינים משתנים בהתאם לאזור שבו הצליחה הפטרייה לשגשג. אם לדוגמה הקנדידה הצליחה לשגשג באזור המעי, ייתכנו בעיות תפקוד שיבואו לידי ביטוי בהפרעות ספיגה, גזים, כאבי בטן, גיהוקים, צואה רירית, שלשולים, עצירות ועוד. לעומת זאת זיהום של קנדידה אלביקנס בנרתיק יבוא לידי ביטוי בהפרשות לא שגרתיות במרקם של גבינת קוטג', צריבה בזמן הטלת שתן, ירידה בדחף המיני, גרד וכאבים בנרתיק ועוד.

בנוסף לכך, הקנדידה יכולה לגרום לתסמינים במערכת העצבים המרכזית, בעיניים, בעור, בציפורניים או בכל אזור בגוף שבו היא מצליחה לשגשג ביתר. בקרב חולים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה במיוחד, כתוצאה ממחלה קשה או מטיפולים לדיכוי מערכת החיסון, הקנדידה יכולה אף לחדור לזרם הדם ולגרום לזיהום מערכתי. זיהום מערכתי מהווה מצב חירום רפואי ועשוי לגרום למות החולה. מצב זה מתרחש בקרב תינוקות במשקל לידה נמוך מאוד בשכיחות הנעה בין שניים לחמישה אחוזים וגורם לתמותה בשיעור של חמישים אחוז מהחולים.

כיצד מאבחנים קנדידה אלביקנס?

האבחון של קנדידה אלביקנס מבוסס על התסמינים הקליניים ועל בדיקות מעבדתיות. הבדיקות המעבדתיות כוללות בין היתר בדיקות דם כמו לדוגמה candia 5, הסתכלות על דוגמית מההפרשה הלא תקינה מתחת לעינית המיקרוסקופ, תרבית שתן לשלילת פתוגנים אחרים, תרבית נרתיקית ועוד. במקרה של תסמינים חשודים במערכת העיכול הדורשים בירור מעמיק, יתכן כי יהיה צורך בביצוע בדיקה אנדוסקופית עם או בלי ביופסיה.

כיצד מטפלים בקנדידה אלביקנס?

הטיפול בקנדידה אלביקנס משתנה ממטופל למטופל בהתאם לגיל המטופל, האזור המזוהם, דרגת החומרה של הזיהום ורמת הסיכון שבה נמצא המטופל. הטיפול כולל בדרך כלל שימוש בתרופות אנטי פטרייתיות הניטלות דרך הפה, בעירוי ורידי או במריחה על העור והנחיות לשינוי התנאים שהובילו לשגשוג הפטרייה (שינויים תזונתיים, הימנעות משימוש בתכשירים מסוימים, אוורור העור, הפסקת הטיפול האנטיביוטי ועוד).

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!