פלוקנול לטיפול בקנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

פלוקנולפלוקנול היא תרופה הנמכרת בכמוסות, המשמשת לטיפול בזיהומים פטרייתיים מסוגים שונים. התרופה מכילה את המרכיב הפעיל Fluconazole ונמכרת בארבעה מינונים, בהתאם לכמות המרכיב הפעיל בכמוסה (50 מ"ג, 100 מ"ג, 150 מ"ג ו-200 מ"ג).

הפלוקונאזול משתייך למשפחת הטריאזולים ופועל על ידי עיכוב האנזים הפטרייתי 14α-sterol demethylase. אנזים זה אחראי לסינטזה של ארגוסטרול, אחד המרכיבים החיוניים לבניית הממברנה של תאי הפטרייה.

כיצד פועל הטיפול?

14α-sterol demethylase הוא אנזים האחראי להפיכת נוסטרול לארגוסטרול. כאשר ריכוז הארגוסטרול בממברנת התא הפטרייתי נמוכה מדי, נוצר חוסר איזון אוסמוטי ובסופו של דבר מתרחש מוות תאי. אי לכך, מדובר בתרופה פונגוצידית, כלומר בתרופה שגורמת למות הפטרייה וזאת בניגוד לתרופות שמיועדות לעצור את ההתרבות של הפטרייה בלבד.

לאילו סוגי קנדידה מתאים הטיפול?

טווח הפעילות של הפלוקונאזול כולל את רוב זני הקנדידה, למעט candida krusei ו- candida glabrata. פלוקונאזול משמש לטיפול בזיהום מקומי של קנדידה בנרתיק, בגרון ובחלל הפה וכן לטיפול בסוגים שונים של זיהום מערכתי באנשים בעלי מערכת חיסונית בריאה. הכוונה היא בעיקר לזיהום של זרם הדם, הכליות והמפרקים. במקרים בהם מדובר בזיהום לבבי או זיהום של מערכת העצבים המרכזית ובמקרים בהם החולה סובל ממערכת חיסונית מדוכאת או חלשה במיוחד, לרוב ניתנת עדיפות לתרופות אנטי פטרייתיות אחרות.

כמו כן נהוג לעשות שימוש בתרופה כטיפול מונע נגד התפתחות של קנדידה בקרב חולים הסובלים ממערכת חיסונית מדוכאת או חלשה במיוחד. הכוונה היא למשל לחולי איידס, לחולים אונקולוגיים הסובלים מנויטרופניה על רקע הטיפולים הכימותרפיים, פגים שנולדו במשקל נמוך מאוד, מושתלי איברים ועוד.

מה הן תופעות הלוואי של השימוש בתרופה?

השימוש בתרופה עשוי להוביל לתופעות הלוואי הבאות: בחילות, הקאות, כאבי בטן, שלשולים, צרבת, יובש בפה, כאבי ראש, עייפות, חום, תחושה כללית לא טובה, שינויים בחוש הטעם, תחושת ורטיגו, רעד, הזעה מוגברת, פריחה, גרד עורי, כאבי שרירים ועוד. בכל מקרה שבו התופעות שהוזכרו לעיל מטרידות מאוד ובכל מקרה שבו הן לא חולפות, יש לגשת להתייעצות עם הרופא המטפל.

לצד התופעות הנ"ל, ישנן תופעות נוספות, המחייבות התייחסות מיוחדת. כך לדוגמה בכל מקרה שבו מתפתחת בצקת באזור הפנים או בגרון ובכל מקרה שבו מתפתחים קילופים בעור, שלפוחיות בעור, קשיי נשימה או קשיי בליעה, יש להפסיק את השימוש בתרופה לאלתר ולפנות באופן מידי לקבלת טיפול רפואי. הפניה לרופא באופן בהול הינה מחויבת המציאות במקרים שבהם לאחר השימוש בתרופה המטופל החל לסבול מצהבת, פרכוסים, עילפון, קצב לא סדיר או קצב לב מהיר מהרגיל.

נטילת מינונים גבוהים של התרופה במהלך הטרימסטר הראשון של ההיריון עלולה להוביל להיווצרות של מומים מולדים בעובר.

מה הם יתרונות התרופה ומה הם החסרונות שלה?

היתרון המרכזי של התרופה בא לידי ביטוי בכך שהיא בעלת ההשפעה החלשה ביותר על אנזימי הכבד, מכול התרופות במשפחת האזולים. אי לכך, היא בטוחה מאוד לשימוש, גם כשמדובר במינונים גבוהים יחסית. החיסרון המרכזי של התרופה בא לידי ביטוי בכך שהיא לא יעילה נגד כל סוגי הקנדידה. זוהי בין היתר הסיבה לכך שלפני התחלת הטיפול, ישנה חשיבות עליונה לאבחן את זן הקנדידה הספציפי שגרם להתפתחות התסמינים.

באילו מצבים אין להשתמש בתרופה?

אין להשתמש בתרופה לפני התייעצות עם רופא אם ידועה רגישות לתרופות אחרות ממשפחת הטריאזולים או לאחד ממרכיבי התרופה ובנוסף אין להשתמש במהלך ההיריון או בתקופת ההנקה. כמו כן חל איסור להשתמש בתרופה אם המטופל סובל או סבל בעבר מליקוי בתפקוד הכבד, הלב ו/או כלי הדם, הכליה/מערכת השתן או מחוסר איזון ברמות האלקטרוליטים בדם. השימוש בתרופה אסור גם כן לחולי איידס, נשאי HIV וחולי סרטן.

במהלך השימוש בתרופה אין ליטול אריתרומיצין, קינידין, פימוזיד או ציסאפריד. כמו כן כאשר נוטלים 400 מ"ג פלוקנול ומעלה מדי יום, אין ליטול טרפנדין. באופן כללי יש לדווח לרופא המטפל על כל התרופות ותוספי המזון שנוטל המטופל על מנת למנוע אינטראקציות בין תרופתיות.

בין היתר חשוב במיוחד לשים לב לתרופות להורדת כולסטרול, תרופות לטיפול בסוכרת הניטלות דרך הפה, ויטמין A ונגזרותיו, בנזודיאזפינים קצרי פעולה, תרופות ממשפחת האופיואידים, תרופות נגד קרישת דם, חוסמי תעלות סידן ועוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!