לאיזה נזק גורמת הקנדידה?

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

נזקיםקנדידה היא סוג שמרים. רוב האנשים השומעים את המונח 'שמרים' משייכים אותו לשמרים המשמשים לבישול וניחוח לחם טרי או אף כוס מרעננת של בירה. הקנדידה מפעפעת בסביבה. ניתן למצוא אותה באוויר, בבגדים, בחדרים חמים ולחים כגון חדרי אמבטיה, בספרי הספריות בבית, בשטיחים, במזונות כגון לחם וגבינה ובמשקאות כגון בירה ומיצי פירות.

היא הופכת את גוף האדם לביתה, חיה על העור והציפורניים, בריריות ובמערכת העיכול.

הקנדידה נוטה ליצור את ההרס המשמעותי ביותר בבני אדם, במיוחד קנדידה אלביקנס, שהיא סוג שמרים הנפוץ ביותר באזורים מזוהמים, והיא הזן המדבק ביותר של שמרים. היא מוכפלת במהירות ומתגוררת בקלות בקרומי הריר.

הבנת התרחשות הקנדידה בגוף

בנסיבות רגילות, קנדידה נותרת שפירה ונשמרת תחת שליטה באמצעות צמחיית החיידקים הידידותיים במעיים, המעכבים את צמיחתה כמו גם צמיחת מזיקים שונים. חלק מחיידקים מועילים אלו הם אסידופילוס וביפידו. קנדידה היא מונח המשמש לתיאור מצב המאופיין בצמיחת יתר של שמרים במעיים.

במצבים מסוימים בגוף, השמרים משתנים והופכים לגידולים שורשיים. בעוד שהם תרים אחר מזון, שמרים אלו עשויים לחדור דרך דפנות המעיים ולבוא במגע עם זרם הדם. בהמשך הם שולחים מוצרי פסולת רעילה מרבייתם, ובשל הנזק לדפנות המעיים, הם מאפשרים קליטת רעלים אחרים מהמעיים למחזור הדם, כגון חלבונים שאינם מעוכלים, אלכוהול ואמוניה. מוצרים רעילים אלו עשויים ליצור בעיות רציניות בתפקוד, כמעט בכל מערכות הגוף.

קנדידה עשויה להתרחש בקרב אנשים בכל הגילאים ובשני המינים. בשל המעורבות ההורמונלית של נשים עם מערכת הרבייה, היא נוטה להיות נפוצה יותר בקרב נשים מאשר גברים, אך לגברים יש בדיוק את אותו סיכוי לפתח מצב של פטרת, כל עוד קיימים התנאים לשמרי יתר.

תסמיני הנזק של קנדידה

קיימים תסמינים רבים הנובעים מפטרת, בשל העובדה שהפטרייה ורעליה משפיעים באופן שלילי על כל חלק כמעט בגוף. האזורים הראשונים המושפעים הם מערכת העיכול ומערכת איברי המין. תופעות נפוצות הן כאבי בטן ונפיחות, צרבת, קוליטיס, דלקת קיבה, גזים, עצירות או שלשול חמור, חוסר יכולת לעכל מזון, זיהומים כרוניים בשלפוחית השתן או זיהומים פטרייתיים בנרתיק, וזיהומים בכליות ובערמונית.

המוצרים הרעילים המיוצרים על ידי השמרים, כגון חלבונים מעוכלים ואלכוהול, זורמים דרך מחזור הדם, ומשפיעים באופן זהה לתסמיני אלרגיה המתבטאים כסינוסיטיס, דלקות אוזניים כרוניות, כוורות, אסטמה, שיעול, אקזמה, פסוריאזיס, כאבי ראש, סחרחורות, דופק לב מואץ, חרדה, כאבי שרירים, אקנה ורגישויות מזון כימיות. אצל ילדים עשויה הקנדידה להשפיע באופן של היפראקטיביות.

אדם רגיש עלול לחוות תסמינים גם כשהוא נמצא בסביבת בשמים, חומרי קוסמטיקה ריחניים, חומרי הדברה, אדי דלק, עשן סיגריות, חומרי ניקוי ביתיים, ואבקות כביסה, במקביל לאלרגיות למזונות רבים. אחרים מפתחים תסמינים חמורים יותר בתגובה למגוון נרחב יותר של גירויים, בהדרגה, ואם אינה מטופלת, משביתה הקנדידה את יכולת התפקוד.

מערכת העצבים המרכזית של הגוף עשויה להיות מושפעת ממצב של שמרי יתר. אדם עלול לחוות עייפות, עצבנות,הידרדרות שכלית, אובדן החשק המיני, כאבי פרקים, נוקשות שרירים, חוסר תחושה באיברים, ותחושת נימול בגפיים. פטרת עשויה אף ליצור או להגביר את התפקוד הלקוי של בלוטות ואיברי מסוימים. לעיתים קרובות יש לה תפקיד משמעותי בבלוטת תריס והפרעות יותרת הכליה, סוכרת, היפוגליקמיה, חוסר סדירות במחזור החודשי, כאבי מחזור, תסמונת קדם וסתית, דיכאון, אנדומטריוזיס, בעיות פוריות והפלות.

אולי יעניין אותך גם:

גאווה ישראלית: חוקרים בטכניון צפויים לפתח טיפול ביולוגי יעיל בקנדידה

קנדידה ודלקות אוזניים – מה הקשר בין השניים? ומה עושים כדי למנוע את הקנדידה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!