מיגרנה וקנדידה – האם יש קשר?

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

מיגרנה וקנדידה - האם יש קשר?פעמים רבות נבדק הקשר בין מחלה אחת לשנייה כמו למשל הקשר בין מחלות זיהומיות – שפעת, מחלת הנשיקה וכדומה לפיברומיאלגיה, הקשר בין הפרעת אכילה לקרוהן ולאחרונה נבדק גם הקשר בין מיגרנה וקנדידה.

מהי מיגרנה?

מיגרנה היא סוג של כאב ראש חזק במיוחד אשר פוגע באיכות החיים ומונע מאיתנו לתפקד. נתונים מראים כי 18% מהנשים ו-6% מהגברים סובלים או יסבלו ממיגרנה בשלב כזה או אחר. היא מאופיינת במאין דפיקות ראש אשר מתפשטות לאזור העיניים ולעתים גם לחלק האחורי של הראש. מיגרנה שאיננה מטופלת באופן מיידי מתעצמת ועלולה להימשך עד שבוע ימים. מיגרנות מלוות ברגישות גבוהה לאור ולרעשים, גורמת לסחרחורות ולבחילות.

עוד על מיגרנות וכאבי ראש – אבחון וטיפול באתר המקיף isala.org.il

מהי קנדידה?

קנדידה היא פטרייה השייכת למשפחת השמרים והיא קיימת אצל כל אחד ואחת מאיתנו במעיים. במצב שהגוף מאוזן, היא לא עושה שום דבר רע והיא חיה בשלום עם חיידקים אחרים, אך כאשר היא מתפרצת כתוצאה מחוסר איזון וכחלק מיצירת תנאים מסוימים אצלנו במעיים היא עלולה לגרום להופעה של תופעות לוואי לא מעטות ולרגישות במערכת העיכול.

תסמינים הנלווים להתפרצות הקנדידה הם לשון המכוסה בשכבה לבנה, נפיחות בבטן, גזים ושלשולים, הפרשות וגירוד באזור הנרתיק, דלקות שתן, דלקות אוזניים וכנראה שהקנדידה גם יכולה לגרום לכאבי ראש ומיגרנות.

מה הקשר בין קנדידה לבין מיגרנות?

כל מי שסובל ממיגרנות יודע שפעולות מסוימות, אכילה או שתייה של מזונות ומשקאות ספציפיים עלולים לעודד התפרצות של מיגרנה. למשל, קפאין ידוע כחומר אשר גורם לכיווץ של כלי הדם במוח אך לאחר מכן יש הרחבה חוזרת של כלי הדם מה שמעודד זרימה מוגברת של דם בעורקים והדבר גורם למיגרנה. גם אלכוהול, מונוסודיום גלוטומאט ומזונות מעובדים מעודדים היווצרות של כאבי ראש ומיגרנות.

במקביל, נמצא כי אלכוהול למשל בשל העובדה שהוא עובר תהליכי תסיסה, גורם לצמיחה של שמרים במערכת העיכול ועלול לגרום להתפרצות של הקנדידה. בנוסף, הקנדידה ידועה כפטרייה המשגשגת אצל אנשים אשר נוטים לצרוך מזונות עתירים בסוכר ובכלל מי שלא אוכל כמו שצריך כלומר בשעות קבועות ואוכל מזין, הדבר מעודד את קיומם ושגשוגם של השמרים. גם כאשר הגוף מפתח תגובה אלרגנית, הדבר מעודד פעילות של השמרים בכבד, במעיים ואף עלול לגרום לכאבי ראש ומיגרנות.

מבחינה תזונתית, אין בכלל ספק שקיים קשר בין השניים שכן מצד אחד מזונות מסוימים מעודדים היווצרות של כאבי ראש ומיגרנות, מצד שני סביבת מעיים שאיננה מאוזנת, מעודדת גם היא את התפרצותה של הקנדידה.

יחד עם זאת, נמצא כי מזג אוויר לח או שינויים קיצוניים במזג אוויר מעודדים גם הם היווצרות של מיגרנות, זו הסיבה שהן מתעוררות בעיקר בעונות מעבר וכאשר יש שינויים קיצוניים בטמפרטורה בין שעות הבוקר ללילה. ידוע כי שמרים משגשגים במזג אוויר לח והנה קשר נוסף.

איך מונעים את שתיהן?

הדבר הראשון והחשוב ביותר שיש לעשות זה להימנע מאכילה של סוכרים פשוטים שאינם מספקים לגוף שום ערך תזונתי כמו למשל מאפים המבוססים על קמח לבן, בורקסים, פיצות וכדומה. קנדידה ניזונה מסוכרים פשוטים ומשמרים כמו למשל בירה, סויה ויין.

בהקשר של המיגרנה, יש להימנע ככל הניתן ממוצרי חלב שמנים, אספרטיים ומונוסדיום גלוטומט, מוצרים המכילים צבעי מאכל וחומרים משמרים. בנוסף, כדאי לשלב בתפריט תוסף פרוביוטיקה איכותי שיסייע לשמור על איזון בפלורת המעיים ולהקפיד לצרוך מזונות עשירים במגנזיום  או לחלופין לשלב תוסף, שכן מחסור בו הוכח כגורם ראשי להיווצרותן של מיגרנות.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

פטרת ועישון סיגריות: האם עישון סיגריות מגדיל את הסיכוי להופעת פטרת או קנדידה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!