קנדידה בגברים

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה בגבריםישנם רבים הסבורים כי הקנדידה היא פטרייה הפוגעת באופן בלעדי בנשים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהקנדידה גורמת בין היתר לתופעות מגוונות בנרתיק ובעיקר בשל התופעות האלו היא מוכרת בקרב הציבור הרחב. עם זאת, הקנדידה יכולה לפגוע בנו בדרכים שונות ולגרום לזיהומים גם באיברים אחרים.

כך לדוגמה הקנדידה יכולה לגרום לזיהום של העור, מערכת הנשימה, העיניים, מערכת העיכול ועוד. בגברים זיהומי קנדידה פחות שכיחים וזאת כיוון שבנרתיק הנשי מתקיימים התנאים האופטימאליים לשגשוג הקנדידה, הזקוקה לסביבה חמימה ולחה לצורך ההתרבות שלה. עם זאת, הקנדידה יכולה לפגוע בבני כל הגילאים והמינים, החל מפגים וכלה בקשישים.

קנדידה ומחלת האיידס

הדיווח הראשון בספרות הרפואית בנוגע לחולי איידס, התפרסם בחודש יוני, בשנת 1981. במאמר המפורסם ובעל החשיבות ההיסטורית הרבה, תוארו חמישה גברים, כולם הומוסקסואלים, שחלו בזיהומי קנדידה ללא כל גורם ברור. חמשת הגברים אושפזו בשלושה בתי חולים בלוס אנג'לס, ארצות הברית ובכולם התגלה זיהום קנדידה בחלל הפה במקביל לזיהום נדיר של הריאות שגרם לדלקת ריאות קשה.

זיהומים אלו נדירים מאוד בקרב אנשים בריאים, אך שכיחים יחסית בקרב חולים הסובלים ממערכת חיסונית מדוכאת. למעשה במשך תקופה ארוכה במהלכה אך ורק גברים חלו באיידס, זיהום קנדידה של חלל הפה נחשב לאחד התסמינים הברורים של המחלה. גם כיום, זיהום זה מהווה את אחד הסימנים הברורים לכך שהמחלה עברה לשלב התסמיני שלה. כמו כן בקרב חולי איידס הנמצאים בשלב התסמיני, מהווה הקנדידה גורם תמותה מרכזי.

כבר כאן ניתן להבין כי מדובר במחלה שאינה שכיחה כלל וכלל בקרב גברים בריאים וזאת הודות לכך שמערכות ההגנה הטבעיות של הגוף מונעות את ההתפשטות של הקנדידה ומווסתות את יכולת ההתרבות שלה.

כיצד מטפלים בקנדידה בגברים?

מאחר והקנדידה מצליחה להתפשט בקרב גברים כתוצאה מפגיעה במערכת החיסונית, הרי שהטיפול מבוסס ברובו על חיזוק המערכת לצד מתן של תרופות אנטי פטרייתיות. חיזוק המערכת החיסונית לרוב מחייב את הפסקת הטיפולים שגורמים לדיכוי מערכת החיסון. הזכרנו את מחלת האיידס, הגורמת לדיכוי המערכת החיסונית, אך במקרים מסוימים המערכת החיסונית מדוכאת באופן יזום. כך לדוגמה ישנן תרופות שונות הפוגעות במערכת החיסונית כמו למשל סטרואידים או תרופות כימותרפיות.

חולה אונקולוגי המקבל טיפול כימותרפי, שעלול לגרום לו לנויטרופניה (ספירה נמוכה של נויטרופילים), נמצא בסיכון מוגבר לחלות בזיהום של פטריית הקנדידה. אי לכך, במקרים רבים אין מנוס מלהפחית את המינון של התרופות הכימותרפיות. בנוסף לכך, חולה הנמצא בסיכון לזיהום של קנדידה, מקבל לרוב טיפול אנטי פטרייתי מונע.

מדוע טיפולים אונקולוגיים בגברים מגבירים את הסיכון לחלות בקנדידה?

התרופות הכימותרפיות מיועדות לפגוע בתאים הנמצאים בשלבים השונים של החלוקה התאית. מאחר והתאים המרכיבים את הגידול הסרטני מתחלקים בקצב מהיר מאוד ובמהירות הרבה יותר גבוהה מהמהירות שבה מתחלקים התאים הבריאים, הם רגישים יותר לתרופות הכימותרפיות ונפגעים מהן בצורה משמעותית יותר. עם זאת, ישנם גם תאים רבים בגופנו המתחלקים במהירות גבוהה באופן טבעי כשבין היתר מדובר בתאי מערכת העיכול, תאים במערכת הדם וזקיקי השיער.

זוהי הסיבה בגינה אחת מתופעות הלוואי של הכימותרפיה היא נשירת שיער. על מנת למנוע את הנויטרופניה שמקורה בכימותרפיה, ניתן לעשות שימוש בתרופות שונות המגדילות את מספר הנויטרופילים כמו לדוגמה החלבון הטבעי Filgrastim, G-CSF ועוד. כמו כן כפי שציינו ניתן להפחית את מינון התרופות כאשר ספירת הנויטרופילים יורדת מתחת לסף מסוים. הנויטרופניה היא תופעת הלוואי העיקרית של הכימותרפיה המגבילה את השימוש בתרופות הכימותרפיות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!