קנדידה בבטן – במעיים

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה בבטןסוגים שונים של פטריית הקנדידה מהווים חלק מפלורת המעי הטבעית בגופם של רבים מקרב האוכלוסייה הבריאה. עם זאת, במחקרים עדכניים שנערכו בנושא זה רמות גבוהות של קנדידה במעיים, קושרו למחלות שונות של מערכת העיכול.

בנוסף לכך, במחקרים שבוצעו בבעלי חיים, נמצא כי נוכחות מוגברת של קנדידה במעיים גורמת לעיכוב ההחלמה מדלקות מעי וכן נמצא כי דלקות במעיים מעודדות התרבות של אוכלוסיית הקנדידה.

ההשפעות ההדדיות האלו עלולות ליצור מעגל הרסני שבו דלקת לא חמורה במיוחד תורמת להתפתחות של מושבות קנדידה, שבתורן גורמות להחמרת הדלקת וכן הלאה והלאה. עוד יש לציין כי הן מחלות מעיים דלקתיות והן נוכחות מוגברת של קנדידה במעיים מקושרות לרמות גבוהות יחסית של הציטוקין הפרו דלקתי IL-17. אי לכך, ישנם חוקרים הסבורים כי ציטוקין זה הוא המפתח להבנת היכולת של הקנדידה להשפיע על מצבים דלקתיים.

קנדידה במעיים ומחלות אחרות במערכת העיכול

נוכחות מוגברת של קנדידה במערכת העיכול נמצאה בחולים רבים הסובלים ממחלות שונות במערכת העיכול. להלן מספר דוגמאות:

  • קרוהן – במחקר מפורסם שבחן את השכיחות של מושבות קנדידה בצואה של חולי קרוהן ובני משפחותיהם, בחנו החוקרים דגימות צואה מחולי קרוהן, קרובי משפחה בריאים ונבדקים בריאים ללא קשר משפחתי לחולים המתגוררים באזור שבו מתגוררים חולי הקרוהן. במחקר נמצא כי כמות הקנדידה בצואה של חולי קרוהן הייתה דומה מאוד לכמות הקנדידה בצואה של קרובי המשפחה שלהם וגבוהה משמעותית מכמות הקנדידה בצואה של קבוצת הביקורת.
  • קוליטיס כיבית – נוכחות מוגברת של קנדידה נצפתה גם במחקרים שהתמקדו בחולי קוליטיס כיבית. בקרב חולים עם מחלה פעילה שסבלו מקולוניזציה של קנדידה במעי הגס, טיפול אנטי פטרייתי הוביל להפחתת תסמיני הקוליטיס בצורה משמעותית.
  • כיב קיבה – מושבות של קנדידה נמצאו גם בחולים הסובלים מכיב קיבה, בעיקר בקרב חולים שסבלו מכיב משמעותי ופרפורציה. כמו כן ממצא זה נמצא בעיקר בחולים מבוגרים ובחולים שסבלו מרמות נמוכות של חומציות בקיבה. נראה כי חולים עם כיב קיבה ונוכחות מוגברת של קנדידה בסביבת הכיב סבלו מהחלמה איטית יותר באופן משמעותי בהשוואה לחולים עם כיב קיבה ללא נוכחות קנדידה בקיבה.
  • באופן כללי ניתן לכתוב כי נוכחות של קנדידה במערכת העיכול של חולים במחלות שונות של מערכת העיכול מקושרת עם מצב בריאותי ירוד יותר ועם מחלה ראשונית סוערת וחמורה יותר.

קנדידה גורמת לעיכוב בריפוי דלקות במערכת העיכול

במחקר מפורסם שבחן את ההשפעה של פטריית הקנדידה על כיבים בתריסריון, נתנו החוקרים לעכברי מעבדה חומרים כימיים כמו לדוגמה ציסטאמין, על מנת לגרום להתפתחות של כיב תריסריון. בקבוצת העכברים שקיבלו ציסטאין ובמקביל הודבקו בקנדידה, שכיחות הכיבים שגרמו לנקב בתריסריון הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי בהשוואה לשכיחות הנקבים בקבוצת העכברים שלא נחשפו לקנדידה. בנוסף לכך, הכיבים היו עמוקים יותר ובעלי קוטר רחב יותר בקבוצה שבה נחשפו העכברים לקנדידה.

במחקר דומה שבו גרמו החוקרים להתפתחות של כיב תריסריון בעכברים, נבדקה ההשפעה של הקנדידה על קצב החלמת הכיבים. בקבוצת הניסוי נחשפו העכברים לקנדידה שלושה ימים לאחר הופעת הכיב בעוד שהעכברים בקבוצת הביקורת לא נחשפו לקנדידה. בקבוצה שנחשפה לקנדידה לאחר מספר ימים שכיחות הכיבים עמדה על 70% ואילו שכיחות הכיבים בקבוצת הביקורת עמדה על 33 אחוזים בלבד. מכאן הסיקו החוקרים כי הקנדידה מחבלת בתהליכי ההחלמה של כיבי תריסריון, כשממצאים דומים התגלו גם במחקרים שבהם בחנו את השפעת הקנדידה על קצב הריפוי של כיבי קיבה.

החמרה של דלקת במערכת העיכול על רקע נוכחות של קנדידה נצפתה גם בעכברי מעבדה שסבלו מדלקת במערכת העיכול, במחקרים שבחנו את ההשפעה של הקנדידה על ריפוי דלקות מעיים.

דלקת במערכת העיכול מעודדת התרבות של מושבות קנדידה

במספר מחקרים שבהם ניסו לעודד התפתחות של מושבות קנדידה במערכת העיכול של עכברי מעבדה תחת תנאים שונים, נמצא כי ללא התערבות, אי אפשר לגרום להתפתחות של מושבות קנדידה על ידי החדרת הקנדידה באמצעות צינור פיטום ישירות למערכת העיכול. מושבות הקנדידה הצליחו לשגשג לעומת זאת בעכברים שקיבלו טיפול אנטיביוטי ובנוסף נמצא כי התפתחו מושבות נרחבות בעכברים שסבלו מדלקת במערכת העיכול.

מכאן ניתן להסיק כי דלקת במערכת העיכול מקלה על הקנדידה לשגשג ולהתרבות, בדומה לתרופות האנטיביוטיות. ככל הנראה הדלקת גורמת לשינוי באוכלוסיית חיידקי המעי וכתוצאה מכך נוצרים תנאים המאפשרים לקנדידה לשגשג בקלות.

האם נוכחות מוגברת של קנדידה במערכת העיכול עלולה להוות גורם למחלות מעי דלקתיות?

נכון לכתיבת שורות אלה, טרם נמצא גורם ספציפי אחד שיכול להסביר מדוע במשפחה אחת ישנם כאלו שיחלו בקרוהן או קוליטיס בעוד שאחרים יישארו בריאים. לאחרונה הולכות ומצטברות העדויות המדעיות המצביעות על כך שמהלך המחלה מושפע מחיידקי המעי.

כך לדוגמה בחולים שעברו ניתוח שגרם להסטת זרם הצואה (קולוסטומיה), המחלה נכנסה לרמיסיה ללא הישנות, אך כאשר השיבו את המצב לקדמותו לאחר החלמת המעי, המחלה שבה והתפרצה. בנוסף לכך, בעכברי מעבדה שהונדסו גנטית באופן כזה שיהפוך אותם לבעלי נטייה גנטית לחלות בקוליטיס כיבית, נמצא כי כל עוד מערכת העיכול של העכברים נותרה סטרילית (נטולת חיידקים), המחלה לא התפרצה בהם, אך ברגע שבו התרחשה קולוניזציה של המעי, המחלה התפרצה.

במחקר רחב היקף נמצא שההתקף הראשון של מחלת קרוהן התרחש בקרב חלק משמעותי מהחולים לאחר שטופלו באמצעות תרופות אנטיביוטיות. האנטיביוטיקה יכולה לשנות את הרכב חיידקי פלורת המעי ובנוסף לגרום להפחתה של כמות החיידקים במעי. כתוצאה מכך, טיפולים אנטיביוטיים מגדילים את הסיכון לשגשוג של קנדידה. לפיכך ייתכן כי נוכחות מוגברת של קנדידה עשויה להשפיע על הסיכוי להתפרצות הראשונית של מחלות מעי דלקתיות.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!