בדיקות דם

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

בדיקת דםפטריית הקנדידה גורמת לזיהומים בעיקר בנרתיק, בעור או בציפורניים אם כי הזיהום יכול לפגוע במגוון אזורים אחרים בגוף. עם זאת, במטופלים בריאים הפטרייה ברוב המוחלט של המקרים לא תצליח לפלוש לזרם הדם ולגרום לזיהום מערכתי, כך שהזיהום יישאר ממוקד באזור ספציפי.

לפיכך חשוב להסביר כי בדיקות הדם הסטנדרטיות המשמשות לאבחון הקנדידה, לא פועלות על ידי זיהוי הפטרייה בדם, אלא על ידי זיהוי נוגדני IgG, המופרשים לזרם הדם בתגובה לזיהום של פטריית הקנדידה.

במאמר זה נסביר ראשית אודות בדיקת הדם הביתית המשמשת לאבחון קנדידה הנקראת candia5 ולאחר מכן על בדיקות המבוצעות במאושפזים בהם ישנו חשד לזיהום מערכתי של קנדידה.

אילו זנים של קנדידה ניתן לאבחן באמצעות הבדיקה?

Candia5 מאפשרת לאבחן את ארבעת הסוגים השכיחים ביותר של קנדידה הגורמים לזיהומים בבני אדם: candida albicans, candida glabrata, candida tropicalis ו- candida parapsilosis.

מה הם החסרונות של candia5?

לבדיקה זו ישנם מספר חסרונות כשבין היתר מדובר בכך שלא ניתן לדעת באמצעות הבדיקה באיזה אזור בגוף התפתח הזיהום הפטרייתי, שכן הנוגדנים מופרשים לזרם הדם ללא תלות במיקום הזיהום. בנוסף לכך, כפי שציינו, הבדיקה מאפשרת לאבחן רק ארבעה סוגי נוגדנים, בעוד שישנם כעשרים זנים של קנדידה שיכולים לגרום לזיהומים בבני אדם. עם זאת, יש לציין כי מדובר בארבעת הזנים השכיחים ביותר.

חיסרון נוסף של הבדיקה בא לידי ביטוי בכך שלא מדובר בבדיקה המספקת ודאות מוחלטת. אמנם מדובר בבדיקה אמינה מאוד יחסית (90% סגוליות ו- 78% רגישות), אך עדיין ייתכנו מקרים שבהם הבדיקה תאבחן כי אכן קיים זיהום בזמן שהנבדק לא סובל מזיהום ולהפך (ייתכן שהנבדק סובל מזיהום אך הבדיקה תצביע על כך שהוא בריא).

מעבר לכל זה, מאחר והנוגדנים הרלוונטיים לקנדידה מאופיינים בזמן החיים הארוך ביותר (זמן מחצית החיים של נוגדני IgG בפלזמה הוא חודש), הרי שייתכן מצב שבו הבדיקה תאבחן נוכחות של נוגדנים בעוד שהזיהום כבר נרפא.

מה הם היתרונות של candia5?

היתרון המרכזי של הבדיקה בא לידי ביטוי בכך שהיא נמכרת ללא מרשם רופא וניתנת לשימוש באופן ביתי. בנוסף לכך מדובר על בדיקה בטוחה מאוד ונטולת תופעות לוואי. יתרון נוסף העומד לצדה של הבדיקה הוא שמדובר בבדיקה המספקת תוצאות תוך דקות ספורות.

תרבית דם

תרבית דם היא בדיקה שבה נוטלים דוגמית דם ומעבירים אותה למעבדה, שם היא עוברת הדגרה. הכוונה היא לכך שבמעבדה מספקים לקנדידה את התנאים האופטימאליים עבורה ולכן אם הדגימה מזוהמת בקנדידה, יתפתחו תוך מספר ימים מושבות של קנדידה, שניתן יהיה לאבחן בקלות. במקרה הזה בוחנים האם הפטרייה הצליחה לפלוש לדם ולא האם התפתחו נוגדנים נגד קנדידה. זיהום של הדם על ידי קנדידה נקרא קנדידמיה ונחשב למצב מסכן חיים.

בדיקות דם של מערכת החיסון ותגובת הגוף לזיהום

במאושפזים הסובלים מתסמינים שונים שיש בהם כדי להעיד על קנדידמיה, יש לבצע בדיקות דם לבירור מצב המערכת החיסונית ולאבחון או שלילת תגובות פיזיולוגיות לזיהום. ממצאים המקושרים לקנדידמיה כוללים יחס גבוה יחסית בין נויטרופילים לא בשלים לסך כול הנויטרופילים, ספירת נויטרופילים נמוכה, ריכוז גלוקוז גבוה, ריכוז גבוה של תאי דם לבנים, טרומבוציטופניה ועוד.

במקרים בהם ישנו חשד לזיהום מערכתי בחולים הנמצאים בסיכון גבוה כמו לדוגמה בפגים במשקל לידה נמוך מאוד, יש לבצע בדיקות דם נוספות כמו לדוגמה בדיקות לאבחון בעיות בתפקודי הכבד (AST, ALT ו- GGT) ובדיקות לאבחון בעיות בתפקודי הכליות (BUN ו- קריאטינין).

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!