הקשר בין קנדידה לבין איידס

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

קנדידה ואיידסקנדידה היא פטרייה שנמצאת בגוף במספר אזורים, ובמיוחד במעיים. היא מתפשטת כתוצאה משיבושים במערכת החיסונית והפרות האיזון באוכלוסיית החיידקים הידידותיים במעיים, המונעים, במצב בריא, את התפשטות הקנדידה.

הבעיה מתחילה כאשר המערכת החיסונית נחלשת, מצב האופייני לחולי איידס.

השפעת איידס על מערכת החיסון

נגיף האיידס תוקף תאים לבנים (תאי T) שתפקידם הוא לזהות גורמים זרים כמו נגיפים, חיידקים, פטריות ועוד. ככל שהמחלה מתקדמת, כך נחלשת מערכת החיסון. התסמינים הראשונים אותם מפתח אדם שנחשף לווירוס הם חום, פריחה בעור, בחילות וחולשה, תסמינים המזכירים תסמיני שפעת.

בשלב הזה מערכת החיסון עדיין מנסה להתגונן ולהלחם בנגיף ומפתחת דלקת. התפרצות המחלה מגיעה כאשר ספירת תאי T (לימפוציטים האחראים על התגובה החיסונית התאית) יורדת מתחת לחמש מאות תאים למק"ל. אז הנגיף תוקף גם תאים אחרים של מערכת החיסון, נצמד לקולטני התאים ומשכפל את עצמו. בשיא המחלה, מיקרואורגניזמים שונים תוקפים את הגוף, ביניהם הקנדידה.

כיצד משפיעה קנדידה על חולי איידס?

פטריית הקנדידה יכולה להתמקם בחלל הפה ולהתבטא בשכבה לבנה ועבה על גבי הלשון. אזור נוסף אליו מגיעה הקנדידה היא איברי המין במיוחד בנרתיק. הידבקות בקנדידה מהווה סמן לירידה בספירת .תאי ה-T ולהתקדמות המחלה, כך שגם אם תסמיני הפטרייה  אינם מאוד מטרידים, חשוב לדווח עליהם לרופא.

התפשטות הקנדידה מצביעה על היחלשות נוספת של מערכת החיסון ואולי גם צורך לשנות את הטיפול באיידס עצמו. התרופות הזמינות לאיידס, כולל הקוקטייל שהוא שילוב של תרופות אנטי ויראליות שונות המאפשרות לנשאי איידס לחיות חיים באורך הדומה לחיי אדם שאינו נשא. היום המחלה נקראת מחלה כרונית ולא סופנית בזכות טיפול מתאים. לכן, חשוב לראות בקנדידה נורה אדומה.

מגוון שיטות טיפול

תכנית הטיפול בקנדידה נקבעת בהתאם לחומרת התסמינים. קנדידה קלה מטופלת עם משחות המתאימות לטיפול בדלקת בעור, נוזל לפה כאשר ישנה קנדידה בחלל הפה או משחות  לטיפול בקנדידה בנרתיק. כשהקנדידה מתפשטת באופן חמור  ומגיעה למערכות שונות בגוף ישנן תרופות מערכתיות כמו ספוראנוקס או פלוקונאזול.

זנים מסוימים של קנדידה הפכו להיות עמידים בפני תרופות מסוימות כמו פלוקונאזול כך שיש לשים לב ליעילות הטיפול. טיפול מתאים הניתן לנשא איידס מעלה את יכולתה של מערכת החיסון להתמודד עם גורמים זרים התוקפים את הגוף  וכך מפחית את התפשטותה והשפעתה של הקנדידה.

כך תמנעו את הסיכון לקנדידה

תזונה משפיעה באופן משמעותי על הטיפול בקנדידה ומניעת התפשטותה, גם בקרב אנשים שאובחנו כנשאי איידס. סוכרים פשוטים מהווים מזון עבור הקנדידה ולכן אכילת מתוקים או מאפים מקמח לבן, כולל פסטות תעודד את התפשטות הקנדידה. מוצרי מזון שעברו התססה כמו בירה ואלכוהול יעודדו את התפשטות הקנדידה וגם מוצרי מזון מעובדים ועשירים במלח.

בנוסף, חשוב להקפיד על פעילות גופנית שתחזק את מערכת החיסון ותאפשר לה להלחם בקנדידה. הימנעות מעישון תחזק אף היא את מערכת החיסון. קבלת החיסונים הנדרשים בזמן היא חיונית ביותר לשמירה על מערכת חיסון במצב תפקודי סביר ושמירה על יכולתה להלחם בגורמים זרים. על מנת להימנע מקנדידה בנרתיק מומלץ להימנע ככל שניתן מסבונים מבושמים, שטיפות כימיות לנרתיק ולבישת תחתונים או גרביונים צמודים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!