אוכלוסיות שסובלות מקנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

אוכלוסיות קנדידההקנדידה היא פטרייה המתקיימת באופן טבעי על פני העור, במערכת הנשימה, במערכת העיכול ובמערכת המין של אנשים בריאים. כל עוד הקנדידה חיה באיזון עם סביבתה הטבעית, היא לא גורמת לנזקים בריאותיים.

עם זאת, כאשר מופר האיזון והקנדידה מצליחה להתפשט ולגרום לזיהום, מופיעים תסמינים קליניים מגוונים. הסיבה בגינה הקנדידה נתפסת כמחלה נשית היא שזיהומי קנדידה שכיחים מאוד בנרתיק הנשי.

בנרתיק מתקיימים תנאים אידיאליים להתפתחות של זיהום פטרייתי, המעדיף אזורים חמימים, חשוכים ולחים מאוד. עם זאת, הקנדידה יכולה להתפתח גם בגברים ולא רק בנשים. כמו כן היא יכולה להתפתח בפגים, תינוקות, פעוטות, ילדים קטנים, נערים, נערות וקשישים. במאמר שלפניכם נפרט אודות האוכלוסיות השונות בהקשר של זיהומי קנדידה.

קנדידה בנשים

כפי שציינו, הנרתיק הוא בין המוקדים השכיחים ביותר להתפתחות של זיהומי קנדידה. זיהומים של הנרתיק מתרחשים בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים מסוימות ככול הנראה על רקע חולשה של מערכת החיסון המקומית ועמידות מופחתת בפני זיהוי קנדידה באופן ספציפי. כמו כן זיהומי קנדידה בנרתיק מופיעים לרוב לאחר טיפול אנטיביוטי שכן הטיפול האנטיביוטי גורם לחיסול חיידקי הנרתיק המהווים עבור הקנדידה אויבים טבעיים וגורם מעכב.

זיהום קנדידה בנרתיק יכול לגרום לאדמומיות, גרד, תחושת צריבה, כאבים בזמן קיום יחסי מין, כאבים בזמן מתן שתן ועוד. בנוסף הזיהום יכול לפגוע במערכות גוף נוספות, אך השכיחות הגבוהה ביותר של זיהומי קנדידה בנשים בריאות היא של זיהומים נרתיקיים. כמו כן הזיהום הנרתיקי לעתים קרובות מערב גם את הפות. זיהום קנדידה המערב במקביל את הנרתיק ואת הפות נקרא בשפה המקצועית vulvovaginal candidiasis.

קנדידה בגברים

גברים בדרך כלל סובלים מזיהומי קנדידה רק כתוצאה מבעיה חמורה במערכת החיסון. כך לדוגמה זיהומי קנדידה בוושט, בחלל הפה ובלשון מהווים את אחד הסימנים הראשונים לכך שמחלת האיידס עברה לשלב התסמיני שלה. כמו כן הקנדידה פוגעת בגברים המקבלים טיפולי כימותרפיה וכתוצאה מכך סובלים מנויטרופניה. הסיכון לזיהומי קנדידה גבוה במיוחד בקרב חולים הסובלים מנויטרופניה בדרגה 4.

בדרך כלל הטיפול בזיהום של פטריית הקנדידה יכלול בעיקר שימוש בתרופות אנטי פטרייתיות הניטלות באופן פומי, בעירוי ורידי או בתמיסות לשטיפת חלל הפה. בגברים הסובלים מקנדידה על רקע בעיה חמורה במערכת החיסון, לרוב יהיה צורך לטפל בנוסף לזיהום עצמו גם בגורמים להתפשטות הפטרייה. הכוונה היא למשל להפסקת הטיפול הכימותרפי או הפחתת המינון של התרופות הכימותרפיות, שימוש בתרופות להגדלת ריכוז הנויטרופילים בדם ועוד.

קנדידה בהריון

נשים הרות סובלות משכיחות גבוהה יותר של קנדידה בנרתיק בהשוואה לנשים שאינן הרות. ככל הנראה תופעה זו קשורה לרמות האסטרוגן הגבוהות ולריכוז הגליקוגן הגבוה יחסית בהפרשות הנרתיקיות של נשים הרות. זיהום קנדידה של הנרתיק במהלך ההיריון מחייב פניה לרופא הנשים וזאת כיוון שישנן תרופות אנטי פטרייתיות שעלולות להזיק לעובר. עם זאת, אין להתעלם מהזיהום במהלך ההיריון, שכן במהלך הלידה הוא עלול לעבור לעובר.

הנקה

גם במהלך ההנקה חשוב להתייעץ עם רופא הנשים בנוגע לתרופות האסורות לנטילה. כמו כן חשוב לדעת שהקנדידה יכולה לגרום לזיהום של הפטמה ושל צינורות החלב. במקרים האלו עשויים להופיע תסמינים שונים כמו לדוגמה כאבים, יובש, סדקים ואדמומיות, תחושת צריבה ועוד מגוון תסמינים שעשויים לגרום להפסקת ההנקה.

ילדים

כל עוד המערכת החיסונית של הילד תקינה, הוא לא אמור לסבול מקנדידה. אי לכך, זיהום זה מתפתח רק בילדים הסובלים מבעיות חיסונית. הכוונה היא למשל לילדים הסובלים מהפרעות גנטיות שונות הגורמות לפגיעה ביעילות ההגנה נגד קנדידה, ילדים החולים בסרטן ומקבלים טיפולים אונקולוגיים, בדגש על ילדים החולים בממאירויות המטולוגיות, פגים שנולדו במשקל לידה נמוך מאוד או בשלב מוקדם מאוד של ההיריון, פגים עם צנתר מרכזי ועוד. באוכלוסיות אלו קיימת סכנה לכך שהקנדידה תפלו לזרם הדם ותגרום לזיהום מערכתי. מצב זה נקרא קנדידמיה ונחשב למסכן חיים.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

קנדידה ותפקוד מיני – כיצד משפיעה קנדידה על התפקוד המיני?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!