אבחון קנדידה

טיפול ואבחון קנדידה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

אבחוןתהליך האבחון של קנדידה נחשב לא אחת למאתגר מאוד וזאת כיוון שאין בדיקה אחת שיכולה לאשש את ההנחה כי החולה סובל מזיהום של קנדידה בוודאות מוחלטת.

בנוסף לכך, גם כאשר מתקבלת האבחנה לפיה אכן החולה סובל מזיהום של פטריית הקנדידה, יש לברר איזה זן של קנדידה גרם לזיהום וכן יש לברר מה הם הגורמים שהובילו לכך שהפטרייה תצליח לשגשג באין מפריע, על מנת שניתן יהיה לטפל בהם. יתרה מכך, גם את הבדיקות החשובות ביותר והיעילות ביותר, יש לבצע לרוב מספר פעמים בטרם ניתן יהיה לקבל אבחנה ודאית, כפי שנפרט בהמשך.

בנוסף יש לציין כי ההחלטה בנוגע לבדיקות השונות מושפעת מאוד מהמוקד שבו התפתח הזיהום ומאופי התסמינים. במאמר שלפניכם נפרט אודות הבדיקות החשובות ביותר המשמשות לאבחון קנדידה כשבראש ובראשונה מדובר בבדיקת משטח KOH ובדיקת תרבית לפטריות.

משטח KOH

משטח KOH היא בדיקה המאפשרת לזהות אלמנטים פטרייתיים באמצעות מיקרוסקופ. בדיקה זו מבוצעת על ידי נטילת דוגמית מהאזור הנגוע ושטיפה שלה במעבדה בתמיסת KOH. את הדגימה ניתן לקחת מהנרתיק, מהציפורניים ומהעור. כאשר הדגימה מגיעה למעבדה, מניחים אותה על זכוכית נושאת ושוטפים אותה עם תמיסת אשלגן הידרוקסידי או אשלגן קאוסטי בריכוז של עשרה עד עשרים אחוז.

התמיסה גורמת לחיסול התאים האנושיים והחיידקיים, כך שתוך רבע שעה עד עשרים דקות יישארו על גבי הזכוכית אך ורק התאים הפטרייתיים, ללא שאריות של תאי עור, שיער או חלקיקים מיותרים אחרים. על מנת לחזק את התמונה ולהבהיר אותה, ניתן להוסיף לאחר מכן דימתיל סולפוקסיד או חומרי צביעה אחרים כמו לדוגמה cotton blue stain. הוספה של calcofluor-white תהפוך את הפטרייה שבדגימה לפלואורסצנטית, מה שיהפוך את הזיהוי לפשוט יותר.

בשלב הבא בוחנים את הדוגמית מתחת לעינית המיקרוסקופ ולפי המורפולוגיה של האורגניזמים, קובעים האם אכן זיהום פטרייתי גרם לתסמינים. אם לא ניתן לאתר ממצאים פטרייתיים, התוצאה מוגדרת כשלילית ואפשר לקבוע שהאזור לא מזוהם בפטרייה מסוג כלשהו. היתרונות של השיטה הם שמדובר בשיטה זמינה וזולה מאוד, המספקת תוצאות תוך זמן קצר.

החסרונות שלה הם שהיא דורשת מיומנות גבוהה וניסיון רב בזיהוי המרכיבים הפטרייתיים, שהיא תלויה בצורה משמעותית בחומר הנבדק, שהחומר הנבדק מתמוסס בטווח של שלוש שעות לאחר ששוטפים אותו עם תמיסת KOH ומעבר לכך, הרי שבדיקה זו לא מאפשרת לקבל מידע מדויק בנוגע לזהות של הפתוגן שגרם לזיהום.

בדיקת תרבית

מאחר ובדיקת משטח KOH לא מאפשרת לנו לדעת איזה סוג של זיהום בדיוק גרם לתסמינים, נהוג להמשיך את הבירור באמצעות בדיקת תרבית לפטריות. בדיקת תרבית היא בדיקה שבה נוטלים מספר דוגמיות רקמה לבדיקה. כל אחת מהדוגמיות מונחת על מצע אחר כשבכול מצע מתקיימים התנאים האידיאליים להתפתחות של סוג פטריות אחר. לאחר מספר ימים או שבועות בודקים באיזה מצע התפתחו פטריות ולפי הממצא ניתן להסיק איזה סוג של אורגניזם זיהם את הדגימה.

היתרונות של הבדיקה הם שהיא מאפשרת לזהות את הפתוגן הספציפי שגרם לזיהום (זיהוי של סוג הזיהום חיוני לקביעת הטיפול המתאים) ושהיא מאשררת את הנוכחות הפטרייתית. החסרונות המרכזיים שלה באים לידי ביטוי בכך שלא אחת משטח ההדגרה מזדהם בפטריות שלא נמצאו בדגימה המקורית, מה שעלול להוביל לתוצאה חיובית כוזבת ובנוסף במקרים מסוימים תנאי הגידול אינם מתאימים לזני הפטריות שזיהמו את הדגימה, מה שעלול להוביל לתוצאה שלילית כוזבת. לאור כל זאת, לרוב מומלץ לחזור על הבדיקה מספר פעמים.

בדיקה ביתית לאנטיגנים לקנדידה

Candia5 היא בדיקה ביתית המאפשרת לזהות נוכחות של אנטיגנים הפועלים נגד ארבעת זני הקנדידה השכיחים   ביותרהגורמים לזיהומים בבני אדם. הבדיקה מבוצעת על טיפת דם אחת ולא מסוגלת לספק מידע בנוגע למוקד הזיהום. בנוסף לכך, היא עשויה להעלות תוצאה חיובית כוזבת, שכן הנוגדנים ממשיכים להתקיים עוד מספר שבועות לאחר שהזיהום נרפא.

בדיקות המשמשות לביצוע אבחנה מבדלת

ישנו מגוון רחב ביותר של בדיקות המשמשות לביצוע אבחנה מבדלת בין זיהום של פטריית הקנדידה לבין זיהום שמקורו בפטריות אחרות, בחיידקים או בווירוסים כשלעתים יש לבצע בדיקות לביצוע אבחנה מבדלת בין זיהום של פטריית הקנדידה למחלות אחרות דוגמת סרטן העור. אי לכך, ייתכן שהחולה יופנה לביצוע בדיקת ביופסיה, בדיקת רמת החומציות של הנרתיק, בדיקת תרבית להרפס, לכלמידיה או לזיבה, בדיקת whiff ועוד.

בדיקות המשמשות לבירור הגורמים לזיהום הקנדידה

בנוסף לכך, לאחר שהתברר כי אכן המטופל סובל מזיהום של פטריית הקנדידה, לא אחת יש לבצע בדיקות שמטרתן לאבחן את הגורמים לכך שהחולה פיתח מלכתחילה זיהום של פטריית הקנדידה. בדיקות אלו הן למשל ספירת דם מלאה, בדיקת דם לבירור רמות הברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית, משטח דם, בדיקת תפקודי בלוטת התריס, בדיקה גנטית לאבחון הפרעות שונות במערכת החיסון ועוד. בגדול יש לנסות לאתר את הגורם לכך שהמערכת החיסונית נחלשה עד כדי כך שאפשרה לקנדידה לשגשג.

קראו גם על דרך נוספת לאבחון קנדידה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב חייגו עכשיו!

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​
המרכז לטיפול ואבחון קנדידה​

המרכז לטיפול ואבחון קנדידה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון קנדידה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון קנדידה במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.​

אז מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!